Prowadzenie samochodu ciężarowego z całą pewnością wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Tak duży i ciężki pojazd może stwarzać na drodze poważne zagrożenie, dlatego też kierowca musi zachować czujność i skupiać się na swoim zadaniu. Warto mu je ułatwić przez zamontowanie dodatkowych elementów zwiększających bezpieczeństwo.

 

Mocniejsze oświetlenie nie tylko na jazdę nocą

Praca kierowcy ciężarówki charakteryzuje się tym, że wymaga jazdy o różnych porach dnia, a niekiedy również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zarówno pokonywanie trasy po zmroku, jak też w ulewnym deszczu, podczas obfitych opadów śniegu czy we mgle jest niebezpieczne ze względu na utrudnioną widoczność. W takich sytuacjach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Ponieważ w pełni załadowany tir może ważyć nawet kilkadziesiąt ton, jego awaryjne wyhamowanie sprawi problem, nawet przy solidnych i w pełni sprawnych hamulcach. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko groźnych sytuacji, warto zamontować dodatkowe reflektory do ciężarówek. Mocne źródło światła zapewni lepszą widoczność na drodze niezależnie od tego, czy kierowca będzie realizował trasę nocą czy podczas niesprzyjającej pogody. Pozwoli to na szybszą reakcję w razie potrzeby, a tym samym zmniejszy ryzyko kolizji.

 

Martwe pole pod kontrolą

Wysoka pozycja kierowcy tira ma swoje wady i zalety. W trasie zapewnia lepszą widoczność, jednak w terenie zabudowanym, gdzie częściej można spotkać pieszych i rowerzystów, obszar wokół kabiny pozostaje dla osoby siedzącej za kierownicą niewidoczny. Oczywiście niesie to ryzyko potrącenia innych uczestników ruchu drogowego albo uszkodzenia samochodu ciężarowego, kiedy np. kierowca nie zauważy barierki lub słupka. Na szczęście i w tym przypadku możliwe jest poprawienie bezpieczeństwa dzięki wykorzystaniu odpowiednich produktów, jak dodatkowe lustra. Zwiększają one widoczność w martwym polu, a tym samym ograniczają ryzyko groźnych zdarzeń.

Dobre oświetlenie pojazdu jest podstawą bezpiecznej podróży.