Solidne zamocowanie ładunku przed wyruszeniem w trasę jest niezwykle ważne. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko uszkodzenia towaru, ale też gwarantuje większe bezpieczeństwo na drodze. O czym należy pamiętać podczas umieszczania ładunku na palecie?

Odpowiednie rozmieszczenie

Każda naczepa ma określoną dopuszczalną ładowność. Przekroczenie jej granicy jest niebezpieczne z kilku powodów. Przede wszystkim przeciążenie może powodować, że kilkudziesięciotonowy tir będzie trudniejszy w prowadzeniu, a utrata kontroli nad tak dużym pojazdem to większe ryzyko wypadku. Oprócz tego przekroczenie dopuszczalnej ładowności grozi karą w postaci mandatu. Podczas załadunku należy więc pamiętać, aby towar rozmieszczony był równomiernie na całej powierzchni naczepy, a ciężar rozkładał się po równo na wszystkie jej osie.

Jakie materiały?

Wśród najczęściej wymienianych materiałów służących do mocowania towaru na naczepie samochodu ciężarowego wymienia się pasy transportowe, kątowniki oraz maty antypoślizgowe. Pasy umożliwiają stabilne zamocowanie palet z  towarem i zapobiegają ich przesuwaniu się podczas jazdy. Kątowniki chronią ranty pakunków, a jednocześnie zapewniają równomierny nacisk pasów, co poprawia stabilność ładunku. Maty antypoślizgowe z kolei zwiększają tarcie, dzięki czemu palety nie przesuwają się. W przypadku wysokich pakunków te ostatnie się jednak nie sprawdzą, ponieważ mogą doprowadzić do przewrócenia się ładunku. Wszystkie wymienione produkty powinny być solidne i wykonane z dobrej jakości materiałów.

 

Dlaczego jest to tak ważne?

Solidne mocowanie ładunku to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, przesuwający się po naczepie ładunek sprawia, że kierowca może utracić panowanie nad pojazdem, co stwarza poważne zagrożenie na drodze. Warto tu wspomnieć również o bezpieczeństwie samego ładunku – uszkodzenie przewożonego towaru to duże straty dla firmy transportowej, dlatego też przygotowanie ładunku do jazdy jest niezwykle istotne.