Uszkodzenie opony może przytrafić się każdemu – na drogach i poboczach leży mnóstwo śmieci i ostrych przedmiotów, które nierzadko powodują problemy. W przypadku samochodów osobowych sprawa jest dosyć prosta i chociaż mogłoby się wydawać, że z przebitą oponą w ciężarówce znacznie trudniej będzie sobie poradzić, w rzeczywistości nie jest to skomplikowane zadanie, o ile ma się ze sobą odpowiednie narzędzia.

 

Klucz do kół i podnośnik

Każdy kierowca wybierając się w trasę powinien zabierać ze sobą komplet podstawowych narzędzi. Z niektórymi usterkami z pewnością nie poradzi sobie samodzielnie, jednak wymiana spalonej żarówki, uszkodzonej oprawy światła obrysowego czy zmiana koła nie powinny sprawiać trudności. Oczywiście tradycyjny klucz do kół raczej się nie sprawdzi w przypadku dużego koła od naczepy ciężarówki, którego śruby nierzadko są mocno zapieczone i trudno je poruszyć. Zdecydowanie lepszy w tym przypadku będzie przekładniowy klucz do kół. Trzeba tylko pamiętać, aby podczas dokręcania śrub nie przesadzić, bo można doprowadzić do ich uszkodzenia. Nie mniej istotny jest solidny podnośnik hydrauliczny. Podczas wybierania odpowiedniego produktu należy sprawdzić, czy będzie on w stanie udźwignąć ważący kilka lub kilkanaście ton samochód ciężarowy.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak każda usterka w drodze, przebita opona zazwyczaj przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie. Wymiana koła bywa więc konieczna nocą albo w czasie ulewnego deszczu, a widoczność  w takich warunkach jest znacznie ograniczona, co stwarza ryzyko groźnego wypadku. Zanim więc kierowca przystąpi do wymiany koła, powinien zadbać o bezpieczeństwo. Ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od ciężarówki oraz kamizelka odblaskowa sprawią, że inni kierowcy będą mogli w porę go zauważyć na drodze. Ważne jest również, aby podnośnik ustawić na twardym podłożu – w przeciwnym razie będzie się zapadał pod ciężarem pojazdu – i pod takim elementem zawieszenia, który nie ulegnie uszkodzeniu.