Na sukces przedsiębiorstwa zajmującego się przewozem towarów wpływa wiele czynników. Oprócz odpowiedniego zarządzania, dobrej logistyki czy sprawdzonych i doświadczonych kierowców, liczy się też stan techniczny samochodów ciężarowych należących do floty. Uszkodzony siłownik hamulcowy lub niesprawne amortyzatory tir wymagają interwencji mechanika.

Mniejsze ryzyko wypadków

Rzadko zdarza się, aby tir uległ awarii stojąc w bazie. Usterka najczęściej zaskakuje w najmniej odpowiednim momencie, a więc gdzieś w trasie i zazwyczaj daleko od warsztatu naprawczego. Bywa jednak i tak, że wcześniej pojawiają się pewne objawy mogące świadczyć o zbliżającym się problemie. Nierówna praca silnika utrata mocy czy inne niepokojące symptomy powinny być więc jak najszybciej zgłaszane mechanikowi, zanim usterka stanie się znacznie poważniejsza i uniemożliwi dalszą jazdę. Regularne przeglądy to także mniejsze ryzyko wypadków – odpowiednio wcześnie zdiagnozowana awaria i jej naprawa to pewność, że poszczególne mechanizmy i części nie zawiodą w trasie, a tym samym nie stworzą zagrożenia na drodze.

Niższe koszty

Na całkowity koszt naprawy zazwyczaj składa się wynagrodzenie dla mechanika za wykonaną pracę oraz cena części do samochodów ciężarowych, które trzeba było wymienić. Niegroźna na pozór usterka, jeśli zostanie zlekceważona, może spowodować znacznie poważniejsze uszkodzenia. W takich sytuacjach zwlekanie z wizytą u specjalisty zazwyczaj okazuje się w efekcie znacznie kosztowniejsze, niż zweryfikowanie problemu odpowiednio wcześnie. Warto przy tym wspomnieć, że przestoje związane z naprawą ciężarówki również oznaczają dla całej firmy straty.

Jak znaleźć dobry warsztat?

Mechanik z dużym doświadczeniem i fachową wiedzą zazwyczaj cieszy się uznaniem wśród klientów, dlatego najlepiej jest podczas wybierania warsztatu do serwisowania tirów kierować się renomą poszczególnych usługodawców. Ważne jest również, aby garaż był odpowiednio przystosowany do naprawy ciężarówek i dobrze wyposażony.

Więcej znajdziesz na esklep.star-hurt.pl